Union Election Results/Picnic Reminder

Election Results

The following members were nominated and elected (ran unopposed) at Tuesday’s Special Meeting:

  • President – 2 year term – Christopher Cassidy
  • Treasurer – 2 year term – Rafael Quintero
  • E-Board Supervisory – John Brummer
  • E-Board General – Robert Kine
  • E-Board At-Large – William Clift
  • Trustee – 3 year term – James Babich (John Berak has withdrawn)

The members will be sworn in at the General Member meeting on January 17th.

Union Picnic Tomorrow (11/19)

We look forward to seeing our members and family tomorrow @ TY Park from noon – 4 PM.  Feel free to bring a game ball as there’s plenty of open field space near the pavilion.  We’ll also have a bounce house, face painting for the kids, and food from Scruby’s BBQ.  Hope to see you there!

Reminder: Nominations and Elections

Nominations for the following Officer positions will take place at a Special Meeting tomorrow, November 14th @ 6:30 PM.  Nominations will close promptly at 8PM.    Elections will be held on December 6th (see flyer below).  Any member with more than 1 year of active membership is eligible to be nominated.

  • President – 2 year term
  • Treasurer – 2 year term
  • E-Board Supervisory – 2 year term
  • E-Board General – 2 year term
  • E-Board At-Large – 2 year term
  • Trustee – 3 year term

notice-of-regular-election-2016

Vote!

VOTE TODAY! – Don’t take your solemn right to vote for granted – there is too much at stake locally and nationally this election.


 

This election will be pivotal in determining the City’s direction.  As employees and residents, we’ve seen some of our best services outsourced (Sanitation, 911) and many City positions left unfilled.  We’re doing more with less and as a Union, we’ve come to the table to try and bridge the gap with City management.  Unfortunately, we are still a scapegoat and target during budget season.

AFSCME LOCAL 2432 ENDORSEMENTS

MAYOR – ELEANOR SOBEL

DISTRICT 1 – VICTOR DEBIANCHI, JR.

DISTRICT 2 – PETER HERNANDEZ

DISTRICT 4 – BARRY FASKE

DISTRICT 6 – JEFF LADNER

CIRCUIT COURT JUDGE GROUP 15 – BARBARA DUFFY